خشک – سفت استقلال استقلال نظر استقلالی ها

خشک – سفت: استقلال استقلال نظر استقلالی ها اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی جنگ روانی با حربه عدم سوخت رسانی به هواپیمای رئیس‌جمهور

«هواپیمای اختصاصی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در لیست تحریم های آمریکا». خوب که به این تیتر نگاه می کنید انگار زیاد شبیه به یک بلوف معمول و غیر واقعی در اینست

جنگ روانی با حربه عدم سوخت رسانی به هواپیمای رئیس‌جمهور

جنگ روانی با حربه عدم سوخت رسانی به هواپیمای مدیر جمهور

عبارات مهم : ایران

«هواپیمای اختصاصی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در لیست تحریم های آمریکا». خوب که به این تیتر نگاه می کنید انگار زیاد شبیه به یک بلوف معمول و غیر واقعی در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … می ماند تا یک خبر موثق.

جنگ روانی با حربه عدم سوخت رسانی به هواپیمای رئیس‌جمهور

اما از قرار معلوم حقیقت دارد؛ آیا که از این بعد “دنا ایروز” که تنها به یک هواپیمای ایر باس یعنی هواپیمای اختصاصی مقام ریاست جمهوری کشور عزیزمان ایران تخصیص داده شده است داشت دراین لیست قرار گرفته است.

ظاهرا دولت ترامپ که بعد از خروج از برجام، به صورت خاص ای برروی تحریم شرکت های هواپیمایی کشور عزیزمان ایران تمرکز کرده هست، اکنون تنها شرکت هواپیمایی ارائه دهنده سرویس به حسن روحانی را نیز در لیست خود قرارداده هست. وزارت خزانه داری آمریکا حالا رسما اعلام کرده است که دنا را نیز به عنوان هواپیمای مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در لیست تحریم ها قرار می دهد.

«هواپیمای اختصاصی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در لیست تحریم های آمریکا». خوب که به این تیتر نگاه می کنید انگار زیاد شبیه به یک بلوف معمول و غیر واقعی در اینست

براساس بیانیه این وزارتخانه، به صراحت اعلام شده است از نوامبر 2017 و بعد از قرار گرفتن شرکت “معراج” در لیست تحریمی آمریکا، شرکت دنا عهده دار سرویس دادن به پروازهای اختصاصی مدیر دولت کشور عزیزمان ایران شده است است.این بیانیه خود به نیت عامدانه دولت آمریکا جهت تحریم کردن هواپیمای اختصاصی حسن روحانی در جهت قدرت نمایی هرچه زیاد در برابر کشور عزیزمان ایران اشاره دارد.

برخی هم البته دراین میان چنین اقداماتی از سوی دولت آمریکا را تنها فراهم کردن یک وقت ناب جهت جناح رقیب روحانی، در جهت حاکم شدن در این کشور ارزیابی کرده اند آیا که با این کار به زعم آن ها مدیر تدبیر و امیدی ها دیگر حرفی جهت گفتن و دفاع از برجام برایش نمی ماند.

حالا در تحلیل ها و ارزیابی هایشان از این می گویند که این تحریم ها چه مشکلاتی که جهت مدیر جمهور و سفرهایش ایجاد کند. بعضی از محدودیت های سفرهای روحانی می گویند و عده ای از پرسشها سوخت رسانی به این هواپیما خبر می دهند.

جنگ روانی با حربه عدم سوخت رسانی به هواپیمای رئیس‌جمهور

هواپیما را عوض کردن می دهیم

اما محسن جلیلوند کارشناس پرسشها بین الملل با بیان اینکه قرار نیست، سفرهای مدیر جمهور فقط با دنا ایرویز باشد به آفتاب یزد می گوید: «ایران هواپیماهای مختلفی مثل شاهین، 707 که از وقت قبل انقلاب مانده است را دراختیاردارد که همواره با “آورهال”از آن ها استفاده می کند.» این کارشناس می گوید: « روحانی می تواند با هواپیماهای کشور عزیزمان ایران ایر سفر کند چون این شرکت ها اساسا تحریم نیست.»

وی در باره اینکه تصویر العمل کشور عزیزمان ایران باید در قبال این اقدام چه باشد، می گوید: «ایران واکنشی جز محکوم کردن انجام نمی دهد به هر حال قرار نیست که اقدام متقابلی صورت بگیرد ولی این تحریم را نیز نباید عنوان خیلی مسئله سازی جهت مدیر جمهور دانست.»

«هواپیمای اختصاصی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در لیست تحریم های آمریکا». خوب که به این تیتر نگاه می کنید انگار زیاد شبیه به یک بلوف معمول و غیر واقعی در اینست

جلیلوند راجع به اینکه آیا ممکن است با اقدام اخیر در سفرهای مدیر جمهور خللی وارد شود، می گوید: « مدیر جمهور به کشورهای دوست سفر می کند و هیچ گاه هندوستان یا روسیه قرار نیست در باره سوخت رسانی به هواپیمای روحانی آنچه را که آمریکا می خواهد، انجام دهند. سفر حسن روحانی به شرکت ملل هم اساسا با هواپیمای دنا صورت نمی گیرد بلکه معمولا هواپیمای 747 اس پی مدل 200، که از قبل از انقلاب مانده مدیر جمهور را در یک کورس از پایتخت کشور عزیزمان ایران به نیویورک می برد؛ هواپیمایی که نه در لیست تحریم ها ست و نه قرار است در لیست تحریم قرار بگیرد.»

این کارشناس تاکید می کند: « اینکه به عنوان نمونه شرکت های هواپیمایی مانند ماهان تحریم شده است اند به بهانه بعضی همکاری هایشان با سپاه بوده است ازهمین رو کشور عزیزمان ایران ایر اوضاع متفاوتی درتحریم ها دارد.»

جنگ روانی با حربه عدم سوخت رسانی به هواپیمای رئیس‌جمهور

جلیلوند اطراف اینکه آیا در بحث سوخت رسانی به هواپیمای مذکور مدیر جمهور ممکن است مشکلاتی ایجاد شود، می گوید: «بر اساس قوانین هواپیمای کشوری، کشورهایی که عضو ایکائو هستند باید به هواپیما هایی که سوخت ندارند تحت هر شرایطی سوخت برسانند. »

وی تاکید می کند: «تحریم هواپیمای مدیر جمهور زیاد یک جنگ روانی است درست مثل ماجرای هواپیمای ظریف که در آلمان به آن سوخت نرساندند و ارتش این کشور ناچار به انجام این وظیفه شد.اما در آخر اتفاق خاصی به جز یک جنگ و بازی سیاسی علیه ظریف و کشور عزیزمان ایران رخ نداد.»

موضوع به شرکت ها برمی گردد

یوسف مولایی استاد حقوق بین الملل ولی راجع به این که تحریم هواپیمای مدیر جمهور را می توان پیگیری قانونی کرد، به آفتاب یزد می گوید: «تحریم آن چیزی است که به صورت قطعنامه در شورای امنیت تصویب می شود و همین تحریم ها هستند که تحریم های حقوقی به شمار می آیند.اما فشارهای اقتصادی که یک کشور مثل آمریکا در چارچوب تصمیمات سیاسی خودش انجام می دهد تنبیه است تا تحریم. آمریکا هنگامی که می گوید شرکت هایی که با کشور عزیزمان ایران روابطی تجاری انجام دهند باید تنبیه یا جریمه شوند دراینصورت این شرکت ها نه به لحاظ اینکه واقعا تحریم وجود دارد بلکه به این لحاظ که آمریکا به عنوان قدرت جهانی می تواند براین شرکت ها هزینه تحمیل کند، ناگزیر می شوند فعالیت ها و همکاری هایشان با کشور عزیزمان ایران را قطع کنند. یعنی شرکت ها ترجیح می دهند تا به جای دادن جریمه و تحمل این هزینه ها با کشور عزیزمان ایران رابطه ای نداشته باشند.

این استاد حقوق بین الملل می افزاید: « در ماجرای تحریم هواپیمای مدیر جمهور نیز عنوان به شرکت هایی برمی گردد که می خواهند به هواپیما سرویس بدهند و گرنه تمام کشورها از لحاظ سیاسی تابع قوانین خودشانند و هرگز هیچ کشوری هواپیمای مدیر جمهور را با محدودیت روبه رو و اینگونه تحریم ها را عملی نمی کند.اما کشورهایی که خدمات فرودگاهی می دهند عمدتا شرکت های شخصی هستند که جهت منافع خودشان فعالیت می کنند و اگر این شرکت ها یا اشخاص منافعی با آمریکا داشته باشند که زیاد از منافعی باشد که شرکت ها در خدمات رسانی به هواپیمای کشور عزیزمان ایران انجام می دهند قاعدتا جهت هواپیمای مدیر جمهور هم محدودیت هایی ایجاد می کنند. »

وی ادامه می دهد: « اگر کشورهابه معنای سیاسی تابع دستور آمریکا شوند به این معناست که حاکمیت خودشان را نادیده گرفته اند. عبور از مرزهوایی کشورها یک امر حاکمیتی است بعد دولت ها به ایجاد محدودیت جهت هواپیمای مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران تن نمی دهند ولی آنچه در این بین مسئله ساز می شود ارائه سرویس ها،خدمات، هندلینگ، کترینگ و خدمات زمینی است به این معنا که اگر هواپیمای مدیر جمهور دچار پرسشها خدماتی و قطعاتی باشد، شرکت ها از ارائه قطعات مربوطه جهت برطرف مسئله جلوگیری کنند.»

هرچند از بیانات ناظران اینطور بر می آید که این تنها شرکت های هواپیمایی هستند که ممکن است در خصوص جریمه های آمریکایی به هواپیمای مدیر جمهور وقعی ننهد و نه کشورها… ولی بی تردید این اقدام می تواند معانی خاصی به خود بگیرد؛ معانی مثل اینکه ظاهرا وارد مرحله تازه ای از چالش های برجام در پسا ترامپ می شویم.

آفتاب یزد

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | تحریم ها | آمریکایی | حسن روحانی | رقیب روحانی | ریاست جمهوری | شرکت هواپیمایی | تحریم های آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs